logo
DAV PUBLIC SCHOOL, BHAGALPUR
Affiliated to the Central Board of Secondary Education, New Delhi upto +2 level
Latest News  
  • Appeal for COVID-19.This being one of the most trying times, let us together, once again, rise to help the Nation in need.For reading complete msg visit davcmc.net.in
 
Schedule 3 to 12  

Updated on 25/04/2020 at 11:00 AM

Online classes are available only through Snap Homework -> Virtual Classes. Please update your Snap Homework (latest update 18/04/2020).

For joining Online classes through Snap Homework please do the following at the scheduled time according to the routine

  1. Open Snap Homework App.
  2. Click on three lines left to Activity
  3. Select Virtual Classes
  4. Select Join Class. Note that Join Class button will appear only when it is time to join class. You will not be prompted to enter any password.

Note: For security reasons Zoom meeting IDs will not be shared on this platform anymore. They will be supplied only through Snap Homework.

For any technical help please call: SnapHelp - 8882221009, SnapCode - 8863071168

Class Sec Subject Days Teacher Start Time End Time
3 A English Mon-Sat Prerna Kumari 11:00 11:30
3 A Hindi Mon-Sat Shalini Kaushal 16:00 16:30
3 A Maths Mon-Sat Rina Kumari 16:40 17:10
3 A Science Mon-Sat Gavendra Narayan Singh 10:20 10:50
3 A Social Science Mon-Sat Shalini Kaushal 09:00 09:30
3 B English Mon-Sat Mitali Mazumdar 11:00 11:30
3 B Hindi Mon-Sat Poonam Kumari 16:00 16:30
3 B Maths Mon-Sat Vinita Kumari 16:40 17:10
3 B Science Mon-Sat Vinita Kumari 10:20 10:50
3 B Social Science Mon-Sat Shweta 09:00 09:30
3 C English Mon-Sat Prerna Kumari 11:00 11:30
3 C Hindi Mon-Sat Aditya Kumar Prabhakar 16:00 16:30
3 C Maths Mon-Sat Nishi Bharti 16:40 17:10
3 C Science Mon-Sat Nishi Bharti 10:20 10:50
3 C Social Science Mon-Sat Archana Jaiswal 09:00 09:30
3 D English Mon-Sat Mitali Mazumdar 11:00 11:30
3 D Hindi Mon-Sat Shalini Kaushal 16:00 16:30
3 D Maths Mon-Sat Shailesh Kumar Singh 16:40 17:10
3 D Science Mon-Sat Vinita Kumari 10:20 10:50
3 D Social Science Mon-Sat Rita Yadav 09:00 09:30
3   Computer Mon-Wed Shweta 09:40 10:10
3   Drawing Fri Sujit Kumar Mandal 09:40 10:10
4 A English Mon-Sat Prerna Kumari 16:00 16:30
4 A Hindi Mon-Sat Poonam Kumari 09:40 10:10
4 A Maths Mon-Sat Sweta Singh 11:40 12:10
4 A Science Mon-Sat Gavendra Narayan Singh 09:00 09:30
4 A Social Science Mon-Sat Rita Yadav 10:20 10:50
4 B English Mon-Sat Mitali Mazumdar 16:00 16:30
4 B Hindi Mon-Sat Poonam Kumari 09:40 10:10
4 B Maths Mon-Sat Abhay Kumar Nirbhay 11:40 12:10
4 B Science Mon-Sat Nishi Bharti 09:00 09:30
4 B Social Science Mon-Sat Gautam Kumar 10:20 10:50
4 C English Mon-Sat Shilpi Singh 16:00 16:30
4 C Hindi Mon-Sat Aditya Kumar Prabhakar 09:40 10:10
4 C Maths Mon-Sat Sweta Singh 11:40 12:10
4 C Science Mon-Sat Vinita Kumari 09:00 09:30
4 C Social Science Mon-Sat Archana Jaiswal 10:20 10:50
4 D English Mon-Sat Vinita Bharti 16:00 16:30
4 D Hindi Mon-Sat Shalini Kaushal 09:40 10:10
4 D Maths Mon-Sat Rina Kumari 11:40 12:10
4 D Science Mon-Sat Vinita Kumari 09:00 09:30
4 D Social Science Mon-Sat Rita Yadav 10:20 10:50
4   Computer Mon-Wed Shweta 11:00 11:30
4   Drawing Fri Sujit Kumar Mandal 11:00 11:30
5 A English Mon-Sat Belal Ahamad 09:00 09:30
5 A Hindi Mon-Sat Kabita Kumari 11:40 12:10
5 A Maths Mon-Sat Abhay Kumar Nirbhay 16:40 17:10
5 A Sanskrit & D. S Mon-Sat Shyamanand Arya 10:20 10:50
5 A Science Mon-Sat Shailesh Kumar Singh 11:00 11:30
5 A Social Science Mon-Sat Ansari Golam Rasul 09:40 10:10
5 B English Mon-Sat Mitali Mazumdar 09:00 09:30
5 B Hindi Mon-Sat Poonam Kumari 11:40 12:10
5 B Maths Mon-Sat Sanjeet Kumar 16:40 17:10
5 B Sanskrit & D. S Mon-Sat Shyamanand Arya 10:20 10:50
5 B Science Mon-Sat Nishi Bharti 11:00 11:30
5 B Social Science Mon-Sat Amit Kumar 09:40 10:10
5 C English Mon-Sat Shilpi Singh 09:00 09:30
5 C Hindi Mon-Sat Aditya Kumar Prabhakar 11:40 12:10
5 C Maths Mon-Sat Navesh Bharti 16:40 17:10
5 C Sanskrit & D. S Mon-Sat Basundhara Kumari 10:20 10:50
5 C Science Mon-Sat Shweta Singh 11:00 11:30
5 C Social Science Mon-Sat Rita Yadav 09:40 10:10
5 D English Mon-Sat Prerna Kumari 09:00 09:30
5 D Hindi Mon-Sat Kabita Kumari 11:40 12:10
5 D Maths Mon-Sat Satya Jha 16:40 17:10
5 D Sanskrit & D. S Mon-Sat Barun Kumar Jha 10:20 10:50
5 D Science Mon-Sat Prem Narayan Karn 11:00 11:30
5 D Social Science Mon-Sat Rita Yadav 09:40 10:10
5   Computer Mon-Wed Shweta 16:00 16:30
5   Drawing Fri Sujit Kumar Mandal 16:00 16:30
6 A English Mon-Sat Vinita Bharti 16:40 17:10
6 A Hindi Mon-Sat Shivani Kumar 10:20 10:50
6 A Maths Mon-Sat Sanjeet Kumar 09:40 10:10
6 A Sanskrit & D. S Mon-Sat Sarita Kumari 16:00 16:30
6 A Science Mon-Sat Shweta Singh 09:00 09:30
6 A Social Science Mon-Sat Ansari Golam Rasul 11:00 11:30
6 B English Mon-Sat Priti Chandra 16:40 17:10
6 B Hindi Mon-Sat Aditya Kumar Prabhakar 10:20 10:50
6 B Maths Mon-Sat Subhra Verma 09:40 10:10
6 B Sanskrit & D. S Mon-Sat Barun Kumar Jha 16:00 16:30
6 B Science Mon-Sat Sangeeta Das 09:00 09:30
6 B Social Science Mon-Sat Archana Jaiswal 11:00 11:30
6 C English Mon-Sat Shilpi Singh 16:40 17:10
6 C Hindi Mon-Sat Aditya Kumar Prabhakar 10:20 10:50
6 C Maths Mon-Sat Navesh Bharti 09:40 10:10
6 C Sanskrit & D. S Mon-Sat Basundhara Kumari 16:00 16:30
6 C Science Mon-Sat Satya Jha 09:00 09:30
6 C Social Science Mon-Sat Ansari Golam Rasul 11:00 11:30
6 D English Mon-Sat Chhabi 16:40 17:10
6 D Hindi Mon-Sat Kabita Kumari 10:20 10:50
6 D Maths Mon-Sat Anand Shekhar 09:40 10:10
6 D Sanskrit & D. S Mon-Sat Basundhara Kumari 16:00 16:30
6 D Science Mon-Sat Shailesh Kumar Singh 09:00 09:30
6 D Social Science Mon-Sat Gautam Kumar 11:00 11:30
6   Computer Mon-wed Shweta 11:40 12:10
6   Drawing Sat Sujit Kumar Mandal 11:40 12:10
7 A Computer Mon-wed Ravi Shankar Jaiswal 11:40 12:10
7 A English Mon-Sat Chhabi 09:40 10:10
7 A Hindi Mon-Sat Shivani Kumar 16:40 17:10
7 A Maths Mon-Sat Abhay Kumar Nirbhay 09:00 09:30
7 A Sanskrit & D. S Mon-Sat Sarita Kumari 11:00 11:30
7 A Science Mon-Sat Rina Kumari 10:20 10:50
7 A Social Science Mon-Sat Gautam Kumar 16:00 16:30
7 B Computer Mon-wed Sumant Kumar Sharma 11:40 12:10
7 B English Mon-Sat Silpi Singh 09:40 10:10
7 B Hindi Mon-Sat Shivani Kumar 16:40 17:10
7 B Maths Mon-Sat Abhay Kumar Nirbhay 09:00 09:30
7 B Sanskrit & D. S Mon-Sat Barun Kumar Jha 11:00 11:30
7 B Science Mon-Sat Sangeeta Das 10:20 10:50
7 B Social Science Mon-Sat Gautam Kumar 16:00 16:30
7 C Computer Mon-wed Ravi Shankar Jaiswal 11:40 12:10
7 C English Mon-Sat Priti Chandra 09:40 10:10
7 C Hindi Mon-Sat Poonam Kumari 16:40 17:10
7 C Maths Mon-Sat Navesh Bharti 09:00 09:30
7 C Sanskrit & D. S Mon-Sat Basundhara Kumari 11:00 11:30
7 C Science Mon-Sat Manoj Kumar Mishra 10:20 10:50
7 C Social Science Mon-Sat Archana Jaiswal 16:00 16:30
7 D Computer Mon-wed Sumant Kumar Sharma 11:40 12:10
7 D English Mon-Sat Vinita Bharti 09:40 10:10
7 D Hindi Mon-Sat Kabita Kumari 16:40 17:10
7 D Maths Mon-Sat Anand Shekhar 09:00 09:30
7 D Sanskrit & D. S Mon-Sat Vimlesh Jha 11:00 11:30
7 D Science Mon-Sat Shweta Singh 10:20 10:50
7 D Social Science Mon-Sat Amit Kumar 16:00 16:30
7   Drawing Thu Sujit Kumar Mandal 11:40 12:10
7   Music Fri-Sat Ashish Kumar Das 11:40 12:10
8 A Biology Mon-Tue Manoj Kumar Mishra 09:40 10:10
8 A Chemistry Fri-Sat Sweety Dutta 10:20 10:50
8 A Computer Mon-wed Nirender Prakash Singh 10:20 10:50
8 A English Mon-Sat Chhabi 09:00 09:30
8 A Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 11:40 12:10
8 A HCE Mon-Thu Archana Jaiswal 11:40 12:10
8 A Hindi Mon-Sat Shivani Kumar 11:00 11:30
8 A Maths Mon-Sat Smita 16:00 16:30
8 A Physics Wed-Thu Satya Jha 09:40 10:10
8 A Sanskrit & D. S Mon-Sat Sarita Kumari 16:40 17:10
8 B Biology Mon-Tue Sangeeta Das 09:40 10:10
8 B Chemistry Fri-Sat Prem Narayan Karn 09:40 10:10
8 B Computer Mon-wed Sumant Kumar Sharma 10:20 10:50
8 B English Mon-Sat Deepshikha 09:00 09:30
8 B Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 11:40 12:10
8 B HCE Mon-Thu Veena Thakur 11:40 12:10
8 B Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 11:00 11:30
8 B Maths Mon-Sat Abhay Kumar Nirbhay 16:00 16:30
8 B Physics Wed-Thu Satya Jha 09:40 10:10
8 B Sanskrit & D. S Mon-Sat Barun Kumar Jha 16:40 17:10
8 C Biology Mon-Tue Manoj Kumar Mishra 09:40 10:10
8 C Chemistry Fri-Sat Gavendra Narayan Singh 09:40 10:10
8 C Computer Mon-wed Sumant Kumar Sharma 10:20 10:50
8 C English Mon-Sat Chhabi 09:00 09:30
8 C HCE Mon-Thu Veena Thakur 11:40 12:10
8 C Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 11:00 11:30
8 C Maths Mon-Sat Sanjeet Kumar 16:00 16:30
8 C Physics Wed-Thu Satya Jha 09:40 10:10
8 C Sanskrit & D. S Mon-Sat Basundhara Kumari 16:40 17:10
8 D Biology Mon-Tue Sangeeta Das 09:40 10:10
8 D Chemistry Fri-Sat Gavendra Narayan Singh 09:40 10:10
8 D Computer Mon-wed Ravi Shankar Jaiswal 10:20 10:50
8 D English Mon-Sat Priti Chandra 09:00 09:30
8 D Geography Fri-Sat Amit Kumar 11:40 12:10
8 D HCE Mon-Thu Archana Jaiswal 11:40 12:10
8 D Hindi Mon-Sat Kabita Kumari 11:00 11:30
8 D Maths Mon-Sat Anand Shekhar 16:00 16:30
8 D Physics Wed-Thu Rina Kumari 09:40 10:10
8 D Sanskrit & D. S Mon-Sat Vimlesh Jha 16:40 17:10
8 E Biology Mon-Tue Sangeeta Das 09:40 10:10
8 E Chemistry Fri-Sat Sweety Dutta 10:20 10:50
8 E Computer Mon-wed Ravi Shankar Jaiswal 10:20 10:50
8 E English Mon-Sat Uttam Kumar Pandit 09:00 09:30
8 E Geography Fri-Sat Amit Kumar 11:40 12:10
8 E HCE Mon-Thu Gautam Kumar 11:40 12:10
8 E Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 11:00 11:30
8 E Maths Mon-Sat Navesh Bharti 16:00 16:30
8 E Physics Wed-Thu Rina Kumari 09:40 10:10
8 E Sanskrit & D. S Mon-Sat Barun Kumar Jha 16:40 17:10
8   Drawing Thu Sujit Kumar Mandal 10:20 10:50
9 A Biology Fri-Sat Sangeeta Das 16:00 16:30
9 A Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 16:00 16:30
9 A English Mon-Sat Sunil Kumar Mishra 11:00 11:30
9 A Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 09:00 09:30
9 A HCE Mon-Thu Manish Kumar 09:00 09:30
9 A Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 09:40 10:10
9 A IT Thu-Sat Sumant Kumar Sharma 16:40 17:10
9 A Maths Mon-Sat Anand Shekhar 10:20 10:50
9 A Physics Mon-Tue Shailesh Kumar Singh 16:00 16:30
9 B Biology Fri-Sat Sangeeta Das 16:00 16:30
9 B Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 16:00 16:30
9 B English Mon-Sat Hira Kumar Singh 11:00 11:30
9 B Geography Fri-Sat Amit Kumar 09:00 09:30
9 B HCE Mon-Thu Manish Kumar 09:00 09:30
9 B Hindi Mon-Sat Shivani Kumar 09:40 10:10
9 B IT Thu-Sat Nirender Prakash Singh 16:40 17:10
9 B Maths Mon-Sat Smita 10:20 10:50
9 B Physics Mon-Tue Chandrahas Bharti 16:40 17:10
9 C Biology Fri-Sat Manoj Kumar Mishra 16:00 16:30
9 C Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 16:00 16:30
9 C English Mon-Sat Uttam Kumar Pandit 11:00 11:30
9 C Geography Fri-Sat Amit Kumar 09:00 09:30
9 C HCE Mon-Thu Veena Thakur 09:00 09:30
9 C Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 09:40 10:10
9 C IT Thu-Sat Sumant Kumar Sharma 16:40 17:10
9 C Maths Mon-Sat Sanjeet Kumar 10:20 10:50
9 C Physics Mon-Tue Shailesh Kumar Singh 16:00 16:30
9 D Biology Fri-Sat Maruti Nandan Gupta 16:00 16:30
9 D Chemistry Wed-Thu Gavendra Narayan Singh 16:00 16:30
9 D English Mon-Sat Sunil Kumar Mishra 11:00 11:30
9 D Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 09:00 09:30
9 D HCE Mon-Thu Veena Thakur 09:00 09:30
9 D IT Thu-Sat Ravi Shankar Jaiswal 16:40 17:10
9 D Maths Mon-Sat Smita 10:20 10:50
9 D Physics Mon-Tue Rina Kumari 16:00 16:30
9 D Sanskrit Mon-Sat Vimlesh Jha 09:40 10:10
9 E Biology Fri-Sat Manoj Kumar Mishra 16:00 16:30
9 E Chemistry Wed-Thu Gavendra Narayan Singh 16:00 16:30
9 E English Mon-Sat Uttam Kumar Pandit 11:00 11:30
9 E Geography Fri-Sat Amit Kumar 09:00 09:30
9 E HCE Mon-Thu Manish Kumar 09:00 09:30
9 E IT Thu-Sat Nirender Prakash Singh 16:40 17:10
9 E Maths Mon-Sat Pankaj Kumar Choudhary 10:20 10:50
9 E Physics Mon-Tue Satya Jha 16:00 16:30
9 E Sanskrit Mon-Sat Sarita Kumari 09:40 10:10
9   Drawing Wed Sujit Kumar Mandal 16:40 17:10
10 A Biology Fri-Sat Maruti Nandan Gupta 09:40 10:10
10 A Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 09:40 10:10
10 A English Mon-Sat Hira Kumar Singh 16:00 16:30
10 A Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 16:40 17:10
10 A HCE Mon-Thu Veena Thakur 16:40 17:10
10 A Hindi Mon-Sat Sunil Kumar Pandey 10:20 10:50
10 A IT Mon-Wed Sumant Kumar Sharma 11:00 11:30
10 A Maths Mon-Sat Pankaj Kumar Choudhary 09:00 09:30
10 A Physics Mon-Tue Shailesh Kumar Singh 09:40 10:10
10 B Biology Fri-Sat Manoj Kumar Mishra 09:40 10:10
10 B Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 09:40 10:10
10 B English Mon-Sat Rafat Jahan Khanam 16:00 16:30
10 B Geography Fri-Sat Amit Kumar 16:40 17:10
10 B HCE Mon-Thu Manish Kumar 16:40 17:10
10 B Hindi Mon-Sat Sunil Kumar Pandey 10:20 10:50
10 B IT Mon-Wed Nirender Prakash Singh 11:00 11:30
10 B Maths Mon-Sat Smita 09:00 09:30
10 B Physics Fri-Sat Chandrahas Bharti 11:00 11:30
10 C Biology Fri-Sat Manoj Kumar Mishra 09:40 10:10
10 C Chemistry Wed-Thu Prem Narayan Karn 09:40 10:10
10 C English Mon-Sat Sunil Kumar Mishra 16:00 16:30
10 C Geography Fri-Sat Amit Kumar 16:40 17:10
10 C HCE Mon-Thu Manish Kumar 16:40 17:10
10 C Hindi Mon-Sat Ragini Dubey 10:20 10:50
10 C IT Mon-Wed Sumant Kumar Sharma 11:00 11:30
10 C Maths Mon-Sat Punam Singh 09:00 09:30
10 C Physics Fri-Sat Chandrahas Bharti 11:00 11:30
10 D Biology Fri-Sat Maruti Nandan Gupta 09:40 10:10
10 D Chemistry Wed-Thu Gavendra Narayan Singh 09:40 10:10
10 D English Mon-Sat Sunil Kumar Mishra 16:00 16:30
10 D Geography Fri-Sat Ansari Golam Rasul 16:40 17:10
10 D HCE Mon-Thu Veena Thakur 16:40 17:10
10 D IT Mon-Wed Ravi Shankar Jaiswal 11:00 11:30
10 D Maths Mon-Sat Smita 09:00 09:30
10 D Physics Mon-Tue Satya Jha 09:40 10:10
10 D Sanskrit Mon-Sat Vimlesh Jha 10:20 10:50
10 E Biology Fri-Sat Manoj Kumar Mishra 09:40 10:10
10 E Chemistry Wed-Thu Gavendra Narayan Singh 09:40 10:10
10 E English Mon-Sat Uttam Kumar Pandit 16:00 16:30
10 E Geography Fri-Sat Amit Kumar 16:40 17:10
10 E HCE Mon-Thu Manish Kumar 16:40 17:10
10 E IT Mon-Wed Nirender Prakash Singh 11:00 11:30
10 E Maths Mon-Sat Pankaj Kumar Choudhary 09:00 09:30
10 E Physics Mon-Tue Satya Jha 09:40 10:10
10 E Sanskrit Mon-Sat Sarita Kumari 10:20 10:50
10   Drawing Thu Sujit Kumar Mandal 11:00 11:30
12 A Chemistry Mon-Sat Sanjay Kumar Jha 11:40 12:10
12 A English Mon-Sat Rafat Jahan Khanam 09:40 10:10
12 A Hindi Mon-Sat Sunil Kumar Pandey 16:00 16:30
12 A IP Mon-Sat Nirender Prakash Singh 16:00 16:30
12 A Maths Mon-Sat Punam Singh 10:20 10:50
12 A Physical Education Thu-Sat Lalan Kumar Singh 12:30 13:00
12 A Physics Mon-Sat Surendra Maharaj 09:00 09:30
12 B Biology Mon-Sat Maruti Nandan Gupta 11:00 11:30
12 B Chemistry Mon-Sat Sanjay Kumar Jha 11:40 12:10
12 B English Mon-Sat Hira Kumar Singh 09:40 10:10
12 B Hindi Mon-Sat Sunil Kumar Pandey 16:00 16:30
12 B IP Mon-Sat Nirender Prakash Singh 16:00 16:30
12 B Maths Mon-Sat Punam Singh 10:20 10:50
12 B Physical Education Thu-Sat Lalan Kumar Singh 12:30 13:00
12 B Physics Mon-Sat Chandrahas Bharti 09:00 09:30
12 C Accounts Mon-Sat Sudarshan Jha 09:00 09:30
12 C Business Studies Mon-Sat Sudarshan Jha 11:40 12:10
12 C Economics Mon-Sat Ashutosh Kumar 11:00 11:30
12 C English Mon-Sat Rafat Jahan Khanam 09:40 10:10
12 C Hindi Mon-Sat Sunil Kumar Pandey 16:00 16:30
12 C IP Mon-Sat Nirender Prakash Singh 16:00 16:30
12 C Maths Mon-Sat Punam Singh 10:20 10:50
12 C Physical Education Mon-Wed Pramod Kumar Mandal 12:30 13:00


Click here to fill your attendance sheet daily after completion of each class(for classes VIII-XII)